Начало     Цели и принципи     Членове     Събития     Форум     Кариери     Полезни връзки     Помощ     Контакти  
 
 

Често задавани въпроси

ЧЛЕНСТВО

Как се става член?

Ако искате да станете член на BAMOR, прочетете глава V от Устава на  „Българската асоциация на професионалистите в маркетинговите изследвания и проучванията на общественото мнение”

Белзплатно ли е членството?

Членският внос е 600 лв. на година.

Как да си актуализирам данните за членство?

Моля пишете на info@bamor.org.

СЪБИТИЯ

Какви събития предстоят през годината?

Моля, отидете на меню Събития  –> Предстоящи събития.

Как мога да се регистрирам за предстоящи събития?

Моля отидете на меню Събития  и попълнете нашата регистрационна форма, за да се регистрирате за предстоящи събития.

НАСОКИ ПРИ ПРОВЕЖДАНЕ НА ПРОУЧВАНИЯ

Има ли нужда от специални интервюери при анкетите за деца и млади хора?

Обикновено не е необходимо да се използват специални интервюери. Много опитни интервюери могат да бъдат обучени за работа с деца, но трябва внимателно да се подбират подходящите.

Поведението на интервюерите трябва да внушава доверие сред респондентите. Интервюерите трябва да бъдат обучени на правилните методи за получаване на позволение за интервюто и на необходимите стъпки за установяване на добро разбирателство с децата. Интервюерите трябва да бъдат запознати и да следват Насоките на ESOMAR, както и всеки национален кодекс за интервюиране на деца и млади хора.

Има ли специални правила за провеждане на проучване при деца на възраст под 12 години?

Деца под 14 год. не трябва да се интервюират освен, ако не са придружени от възрастен. Ако интервюто се извършва в “защитена среда” като училище, първо трябва да се получи разрешението на възрастният, който отговаря за учебното заведение, а ако се извършва на улицата или на друго обществено място, разрешение трябва да се получи от родителя или възрастния, на който родителят е дал отговорност за детето. Интервюерът трябва да им предостави достатъчно информация, за да се стигне до съгласие да интервюто.

Под внимание трябва да се вземе идентичността на въдрастния, който дава разрешението, но обикновено не е необходимо разрешението да е в писмена форма. Когато се провеждат интервюта с деца, желателно е възрастният, който отговаря за детето (освен интервюера) да е наблизо на разположение. Това е изключително важно в случаите на интервюта в къщи. Но тази личност не е необходимо да присъства в същата стая – това дори може да е нежелателно в определени случаи, където би могло да предизвика пресубеждение в отговорите.

Тъй като законодателствата са различни за всяка страна, как мога да разбера какво се прилага в дадена страна?

Свържете се със съответната национална асоциация за пазарни изследвания. Асоциациите можете да намерите тук

Може ли клиент да поиска да му бъдат направени осем или девет оферти за даден проект?

Добра практика е клиентът да информира изследователя за броя на конкурентите, към които се допитва.  Във всеки случай обикновено е нежелателно клиентът да иска оферти от повече от 2-3 агенции, с изключение на по-големи договори или стандартни услуги като синдикални проучвания. Всички включени изследователски агенции трябва да разполагат с равни условия по отношение на предоставената им информация.

Според правило 21а от Кодекса на ESOMAR, освен ако изрично не е решено обратното, предложенията и ценовите оферти за пазарни проучвания остават собственост на изследователя (освен  ако за тях не е платено от клиента). Тази информация не може да бъде предоставяна на трето лице, което не е консултант, работещ за клиента по проекта (с изключение на всеки консултант, който работи също и за конкурент на изследователя). В частност тази информация не може да се използва от клиента, за да влияе на предложенията или ценовите оферти на другите изследователи.

Мога ли да препращам данните на респондентите на моите клиенти, за да могат те да извършват необходимите проверки за контрол на качеството?

Клиентът има право да извършва качествен контрол на изследването, но обикновено това трябва да се извършва от независима агенция (Правило 24 от Кодекса на ESOMAR) с предпазните мерки, отбелязани в Кодекса. За предпочитане е тази агенция да бъде сред агенциите, които вече са се съгласили да следват Кодекса на ESOMAR (примерно, ако присъства в Директорията на ESOMAR). Ако не е в списъка, агенцията трябва да даде писмено съгласие за спазване на Кодекса, когато извършва проверките за качествен контрол. И в двата случаи агенцията, която първоначално е извършила проучването, може да предаде определени въпросници на втора агенция. Респондентите трябва да бъдат винаги уведомявани, че могат да се свържат повторно с тях за целите на качествения контрол на първоначалното интервю.

Обикновено индивидуални отговори на респондентите могат да се предоставят на клиента само след като се направят на анонимни. Ако агенцията предостави неанонимни отговори за проверка на качеството на полевата работа, Кодексът изисква писмено съгласие от клиента да спазва всички разпореждания на Кодекса, когато извършва тези проверки.

Колко дълго трябва една организация да съхранява своите видео касети и въпросници от изследвания?

Обичайно при липсата на всяко друго споразумение първичните полеви записи трябва да се запазват една година след приключването на полевата работа, докато данните от изследването трябва да се съхраняват за бъдещи анализи в продължение на минимум две години. Основната причина да се пазят първичните записи за определен период от време е да се позволи извършването на проверки за качествен контрол.

В този случай първичната информация са видео-записи освен, ако не съществува видео-материал, който не е в такъв формат (и в този случай видеото представлява първичния изследователски запис). Гореспоменатите времеви периоди са само ситуация по подразбиране, където не съществуват национални разпореждания за тях и те могат винаги да се променят по споразумение с клиента. Бележки към Международния кодекс на ESOMAR.

Ако въпросниците са представени като доказателство в съда, съдията и/или прокурорите имат ли право да знаят имената и адресите на респондентите?

В повечето случаи съдиите искат да видят въпросника, диаграмите, както и писмен доклад на предприетите процедури. За това обикновенно те не искат да знаят имената и регистрационната информация на респондентите. Ако те са нужни, фирмата направила проучването трябва да получи разрешение от респондента и да му обясни предварително за каква цел ще бъдат използвани.

Ако съдът реши, може да направи допълнителни проверки чрез друга агенция, на която да бъдат предоставени данните на респондента за което той трябва да бъде осведомен предварително и да му обясни за каква цел ще бъдат използвани те съгласно правило 4 от ICC/ESOMAR Code.

Ако съдът иска респонденти да се явят в съдебна зала за да потвърдят верноста на дадените от тях отговори (“доказателството”) или по някаква друга причина, респондентите трябва предварително да са дали съгласие, че тяхните имена/твърдения могат да бъдат използвани, за да може да продължи по нататъшното разглеждане.

Има ли определение за дете, различно от млад човек и прилагат ли се други правила за въпросите, които можем да им задаваме?

Възрастовата граница за деца е различна за различните страни, но ако не е определена, то дефиниция за “дете” е всички лица под 14 години, а за “млад човек’ е между 14 и 17 години.

За да може да бъде проведено интервю с дете под 14 години, трябва предварително да се вземе разрешение от негов родител или настойник.

Въпреки че на дете на 7 и на дете на 13 не могат да бъдат задавани еднакви въпроси, това е по скоро е въпрос на гледна точка и на добра практика в провеждането на изследвания, отколкото на етиката. Провеждащият проучването трябва да вземе в предвид зрелостта на детето или младия човек участващ в изследването и да реши кои предмети могат да бъдат разглеждани в интервюто.

В някои ситуации, заради характера на изследването може да се изискват изключителни мерки, независимо от възрастовата граница. Основния критерий при такива проучвания е, когато родителят или друг човек чуят или видят съдържанието и естеството на въпросника, те по никакъв начин да не бъдат засегнати или обидени.

Моят клиент анулира даден проект, но аз вече имам разходи към фирми-подизпълнители. Какво трябва да направя?

Съгласно правило 16 от ICC/ESOMAR Code, правата и задълженията между агенция и клиент обикновенно са уредени с писмен договор между двете страни. Този договор трябва да включва условията за анулиране, както и задъженията на двете страни една към друга когато такъв процес настъпи. Обикновено това включва покачваща се скала на разходите в зависимост от разрастването на проекта. Вие трябва да припомните на клиента условията на договора и ако е необходимо да потърсите правен съвет.

Моят клиент иска временно да включи някои нови продукти в определен проект. Необходимо ли е да се вземат някакви специални мерки?

Всички заинтересовани страни трябва да вземат под внимание въпроса за неблагоприятните последици от използването на продуктите. Това означава, че предварително трябва да се провери дали има международни гаранции срещу пречки с обществото или други трети страни. Кой е отговорен, зависи от компетентноста на двете страни относно продукта, но на ниво респондент, ако стоката е търговска марка, то клиента носи отговорност. Ако е тест “на сляпо” без марки на продукти, агенцията носи отговорност и поради тази причина агенциите трябва да получат ясен, писмен документ за освобождаване от отговорност от клиента за теста “на сляпо”.

Правилата за законово контролируеми продукти като цигари, алкохол и лекарства са много по-строги и трябва да бъдат проверени на местно ниво.

Ако проектът изисква местенто на продуктите през граница, обикновенно клиентът е отговорен за организирането и оформянето на документите за внос/износ.

Кой притежава въпросника, когато той е изграден съвместно между клиента и изследователя?

При липса на изрично искане от клиента, одобрено от агенцията, авторските права и интелектуалната собсвеност за методологията, съдържаща се в предложението, принадлежат на агенцията. За да получи авторски права обаче, агенцията трябвa да може да покаже, че продуктът й е оригинален с писмено искане към авторските п

 
 
 

Copyright © 2017. All rights reserved by BAMOR